Rak form, rektangulär skiva med avfasade hörn av belgisk marmor. I fronten låda och lucka. Intarsiadekor. Bronsbeslag. Längd 95, bredd 43, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre repor, krackelerad lack. Lådans nyckelsskylt saknas, smärre skador runt nyckelhålet.