Resebläckhorn i form av fiolväska. Längd ca 8 cm. Dosa i mässing, lock med dekor av blommor i micromosaik. Diameter 5 cm. Dosa av trä, oval form med mässingsbeslag. Längd ca 8 cm. Flaska i masurbjök, rund form. Längd ca 10 cm.
Bruksslitage. Repor. Micromosaik med mindre skada. Några bucklor. Ytsikt med slitage.