Manuell. Urtavla med stavindex och arabiska siffror, diam 32 mm. Läderarmband med original spänne. Originalbox medföljer.
Slitage, enstaka repor, boxen med ställvisa ytskador på locket, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.