TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 76 cm.
Patinerad plåt och förgylld mässing. För tre ljus. Ljusarmar i form av örnhuvuden, skålen med dekor av stående palmetter, avslutande kotte.
Slitage. Märken, fläckar. Vissa delar något sneda, skålen med skevt lock samt spricka.