BORDSLAMPA, enligt uppgift prototyp av Timo Sarpaneva, Iitala, 1960-tal.
Kvadratisk form på fotklack. Etikettmärkt Lilux Stockholm. Höjd 46 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.
Enligt säljaren är detta en prototyp som aldrig kom i serieproduktion.