Fanerad i bl a valnöt. Bukig front med tre utdragslådor. Beslag av mässing. Svartmålad träskiva. Höjd 82, längd 108, bredd 65 cm.
Maskstungen. Slitage. Skador. Fanérskador. Senare beslag och senare lås. Nyckel saknas.