VAS, stengods, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, 1950-tal.
Spolformad med utvikt mynning. Harpälsglasyr i blått och grågrönt. Signerad R SWEDEN CHS SOK. Höjd 27 cm.
Andra sortering, troligen pga en nagg/tillverkningsdefekt på fotringens insida. Något sned.