ZORN, ANDERS, etsning, sign.
"På sanden". Efter oljemålningen "I sanden", utförd av Zorn 1914. Plåtstrl ca. 17 x 25.
Gulnat blad.
Hjert & Hjert 1980, nr 279. Anders Zorn Etchings, catalogue raisonné 2007, nr ZG 271.