Runt med fyra ben. Fanerat i mahogny m fl träslag. Riklig intarsiadekor i form av bl a fjäril, klöver och girlander. Mässingsbeslag. Signerat LÖFMARK STM 1904. Höjd 67, diameter 57 cm.
Slitage. Krakeleringar och torrsprickor.