FICKUR, 18 karat guld. Omkring 1800-talets sista kvartal. Vikt ca 50 gram.
Rund med emaljerad urtavla. Stämplad 18K 81968 och inristade små siffror samt ECHAPPEMENT A CYLINDRE LEPINE QUATRE JOYAUX. Diameter 4,3 cm. Nyckel finns.
Små krakeleringssprickor i emaljen. Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?