Trä och metall. Dekor i förgylld metall av fågel och växter. Pendel i form av ansiktsmask och stiliserade blommor. Löstagbart krön med örn sittande på ring. Emaljerad urtavla. Höjd 70 cm, längd 41 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador. Ej funktionstestad.