Kellot
602848

VÄGGPENDYL, empire, 1800-talets andra kvartal. Bronserad och förgylld.

Trä och metall. Dekor i förgylld metall av fågel och växter. Pendel i form av ansiktsmask och stiliserade blommor. Löstagbart krön med örn sittande på ring. Emaljerad urtavla. Höjd 70 cm, längd 41 cm. Nyckel finns.

Slitage. Smärre skador. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
5 000 SEK