I form av rosett. Två gammalslipade diamanter tot ca 0.32 ct. Mindre åttkantslipade diamanter. Stämplad 23504. Hängande kläpp. Längd ca 33 mm.
Smärre slitage.
Etui märkt Howard & Co Fifth Ave N.Y. Sannolikt originaletui.