Med slag. Urtavla med romerska siffror. Förgylld silverboett, ytterboett av tvåfärgat guld med driven figurscen. Diam 47 mm.
Slitage, någon obetydlig buckla, repor, urtavlan med obetydlig nagg, spärren defekt, ej funktionstestad.