SALONGSGRUPP, 8 delar, gustaviansk stil, 1900-tal.
4 stolar, 2 fåtöljer, soffa samt bord. Skuren dekor, kannelerade ben, krönta av rosor. Klädda sitsar och ryggar i randig textil. Soffans längd ca 128 cm, bordets längd 89, bredd 65, höjd 75 cm.
Slitage, fläckar, märken, pigmentbortfall, smuts, ställvis torkad stoppning, klädsel med skador. Bord med spricka.