Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SERVIS, porslin, 91 delar, "Blå blomst" Royal Copenhagen.

3 stora serveringsfat, längd 41-25 cm. 2 sparrisfat, längd 25 cm. 1 såsbåt, 12 djupa tallrikar, 12 mattallrikar, 12 brödtallrikar, 13 assietter, 8 desserttallrikar, 3 djupa serveringsskålar, 2 skålar på fot, 2 ljusstakar, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 1 cremekopp, 5 mindre fat, 1 liten vas, 11 kaffekoppar med fat. (tefat). 2 tepåsefat.

Enstaka delar andrasortering, repor och nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK