Förgyllt. Kannelerade ben. Rikt snidad kantsarg med blomdekor och bandfläta med ovaler. Stenskiva. Höjd 75, längd 93, bredd 70 cm.
Slitage. Bortfall av förgyllning. Skador. Något rangligt.