STOLAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets första kvartal.
S k Bellmanstol. Bemålade i rött. Skuren dekor av bl.a löv och fleuroner. Lösa sitsar med sadelgjord, klädda i rött konstskinn.
Senare bemålade, omklädda. Slitage. Färgbortfall, märken, rispor. Förstärkningar, en stol med spricka i sarg.