VAS/LAMPFOT samt LJUSSTAKE, fajans, Edwald Dahlskog, Gefle.
Vasen kulformad med lavaglasyr. I produktion åren 1930-43. Ljusstake för två ljus. Båda med glasyr "Lava" i grågrönt. Stämpelmärkta. Höjd 13,5-16 cm.
Bruksslitage. Vasen med små glasyrsprickor/nagg på mynningens insida. Borrad för el.