SKÄNK. Gustaviansk, omkring 1800.
Rak form med dörrpar. Dekor av bland annat räfflade speglar samt lagerstav. Längd ca 150, djup ca 59, höjd ca 112 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken/mindre stötskador. Mindre renovering och komplettering, bland annat senare nyckelbrickor samt förstärkningar. Lås fungerar ej.