VAS, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, stengods. Numrerad 4/100 och daterad -50.
Rund nedåt avsmalnande med svagt utvikt mynning. Reliefdekor av stiliserade figurer, träd och slöjor. Glaserad i blågrått. Stämpelmärkt i godset R - 50 CH Stålhane SWEDEN och i blått 4/100. Höjd 22, diameter 21,5 cm upptill.
Smärre bruksslitage. Invändigt i botten några mindre tillverkningsdefekter.