PLÅTASK MED MALMÖMOTIV, litograferad plåt, "Fabriks-Märke Unionen Malmö, Trafik"1800-talets andra hälft.
Samtliga synliga sidor med Malmömotiv, Ångfärjestationen, Ångfärjan, Jernvägsstation, Hamnen, Hamnen utifrån. Carl Lunds Fabriksaktiebolag, Malmö, Längd 21 cm. Bredd 11 cm. Höjd 5 cm.
Slitage. Märken och repor. Småbucklor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?