Stomme i bonat trä och mahognyfaner. Fast stoppad rygg och sits klädd i röd växtmönstrad textil, raka kolonnformade ben med joniska kapitäl.
Slitage. Märken. Rispor. Fläckar. Ställvis nött och fläckig klädsel.