Bukig kupa på fot uppåt avsmalnande fot med ring. Rik dekor av blommor och kartuscher. Höjd inklusive lock 26,5 cm.
Lockknopp saknas. Visst bruksslitage. Bucklor. Minnesgravyr daterad 1948.