Bägarna runda nedåt avsmalnande på fot. Skålen rund med pärlbård. Bägarnas höjd 9-23 cm. Skålens höjd 4, diameter 8,5 cm.
Alla utom skålen med minnesgravyrer. Bruksslitage. Några med bucklor.