VAS, silver. Georg Jensen, Köpenhamn, 1919. Vikt ca 462 gram.
830/ 1000 silver, svenska importstämplar. Klockformad, vid basen bordyr. Höjd 20,5 cm.
Något skev och ojämn fot. Foten med minnesgravyr daterad 1921. Bruksslitage.