VAS, fältspatsporslin. Hilma Persson-Hjelm, Rörstrand, omkring 1900.
Rund uppåt avsmalnande med ansvälld bas och mynning. Delvis modellerad dekor av växtslingor. Handmålad i underglasyrfärgerna rosagrått och blålila. Signerad och stämpelmärkt. Rörstrand E HP 51284 26 Höjd 23 cm.
Smärre bruksslitage. Obetydliga glasyrmistor.