OTTO SCHULZ, bord, Boet, sannolikt, 1940-50-tal.
Svart glasskiva, sarg klädd med ljusbrunt konstläder, kopplat träunderrede, stämplat 3177. Diameter 95,5 cm, höjd 60,5 cm.
Bruksslitage, cigarettmärke. Skiva med repor, något ostadigt.
Bordet inköpt tillsammans med bl a en pall av Otto Schulz för Boet.
Arvid Berghman (red), "Boet" 1945, Aktiebolaget Boet, 1945, jfr sid 38.