BANKETTSOFFA. Gustaviansk. 1700-talets slut.
Raka spjälade sidor, lösa ryggdynor. Stoppad klädd sits. Längd ca 200 cm, bredd 73, höjd 86 cm.
Senare, uppfällbar sits. Klädsel med revor hål, fläckar. Senare bemålad, slitage, färgbortfall.