Rund med genombruten dekor av blad och ekollon, i mitten upprättstående delvis godronnerat skaft med handtag. Välvd fot. Diam 32, höjd 30 cm.
Slitage, delvis böjd dekor, enstaka bucklor, dekorlagningar resp bristningar.