Monogramcanvas med träribbor, metallskodda kanter och handtag samt beslag i mässing. Insida klädd i ljust tyg. Lös låda med fack. Stämpelmärkt "Paris Rue Scribe, Louis Vuitton, 149 New Bond St. London" samt "125 670". Etiketter samt märkning "EG" på sidorna. Längd 90, bredd 53,5, höjd 29 cm.
Slitage, fläckar, skador och bucklor. Rostangrepp samt ärgningar. Senare skrift på ena sidan.