SPEGEL/RAM, gustaviansk, omkr år 1800.
Bronserad samt förgylld med palmett inramning. Innermått: 47x53, yttermått: 66x60 cm.
Ställvis slitage, anlöpningar, stötskador, senare glas.
Från Sörmländsk herrgård. Har sannolikt varit en del av interiören på Ericsbergs slott, ägt av Friherrliga ätten Bonde.
A tergo skrivet med ålderdomlig skrift "Knut Bonde".
Sannolikt Knut Henrik, född 1785-07-31 jur. doktor i Wittenberg vid jubelfesten 1802-10-19. Död 1803-09-21 på Fållnäs.