Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:

Richard Bergh

(Ruotsi, 1858-1919)
Richard Bergh
(Ruotsi, 1858-1919)

RICHARD BERGH, tillskriven, olja på duk, Inskriberad "Eugen Prinsen"

Landskap från Tyresö. 47 x 113.

Lagningar. Något vågig duk

Muut tiedot

Motivmässigt och kompositionsmässigt relaterad till Prins Eugens (1865-1947) monumentala målning "Sommar" från 1904 för Norra Latins läroverks (3 x 16 m.). En rad oljestudier till målningen är kända (se. Utst. kat, Prins Eugens Waldemarsudde, Konstnärskolonien på Tyresö, 9 juni-15 september 2013, ss. 180-85). Inskriptionen på målningen kan utgöra en gåvoinskription, men också ses som ett erkännande till Prins Eugen. Motivet kan mycket väl valts med Prins Eugen i åtanke. Under 1890-och första årtiondet av 1900-talet var en rad konstnärer verksamma i det natursköna Tyresö utanför Stockholm, bl. a. Richard Bergh. En centralgestalt var Prins Eugen som mellan 1894 och 1912 hyrde en sommarbostad där. Prins Eugen kom i Tyresö att måla några av sina mest betydelsefulla verk.

Lähtöhinta
4 000 SEK