SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Delbart. Överdel med ett dörrpar och bakomliggande hyllplan och fyra lådor. Dörrpar med räfflad dekor. Underdel med fyra lådor samt nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Delvis senare bakstycke. Senare beslag av mässing. Senare målning. Bredd 117. Djup 50. Höjd 197 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Flertalet beslag saknas. Knopp saknas på ett draghandtag. Färgbortfall. Torrsprickor. Fläckar. Sprickor. Avslag i underdelens bakkant. Skador.

Lähtöhinta
2 000 SEK