BORDSLAMPA, "Knubbling", Anders Pehrson, Atelje Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Stomme av lackerad metall. Rund kupa av plast. Höjd ca 56 cm.
Ej funktionstestad. Mindre slitage och färgbortfall. Några repor. Något sned kupa.