BYRÅ, Gustaviansk, 1700-talets slut.
Rak form med utdragslådor. Beslag i mässing. Framskrapad originalfärg i ljus crèmenyans. Längd ca 88,5, djup ca 45, höjd ca 75 cm.
Slitage, repor och stötskador, varav några avslag. Torrsprickor. Senare beslag samt borttagna lås. Nyckel saknas.