Fanerat med mahogny. Fyrdelad fotplatta med fotavslutningar av tassfötter i mässing. Uppfällbar skiva. Bredd 91. Djup 45. Höjd 68-69 cm.
Fanerskador. Filtskiva saknas invändigt, kompletterat med senare delvis löst ytskikt. Slitage, repor och märken. Torrspricka i fotplatta.