Stomme i gulmetall med bladdekor. Olikformade prismor samt avslutande klot. Åtta ljusarmar för elektriskt ljus.
Slitage. Nagg. En ljusmanschett med större avslag. Några delar något löst sittande. Dekorbortfall samt lösa prismor. Ej fullständigt genomgången, ej funktionstestad. Stickkontakt saknas.