Åtta svängda ljusarmar. Krönt av örn. Takplafond i opakglas medföljer. Plafond med tre ljuspunkter. Diameter ca 48 cm.
Slitage. Smärre skador. Anlupen. En lös ljuskupa. Flera dekorelement saknas.