Fäste med med horn. Eneggad klinga med flat rygg samt med tre blodrännor. Balja i färgat skinn samt både över-och underdel beklätt med låghaltigt silver. En mindre kniv medföljer (längd ca 28 cm). Längd ca 80, varav klinga ca 57 cm.
Slitage, repor och märken/stötskador. Balja med flertalet skador. Anlupen.