STOLAR, ett par, Gunnar Asplund, Bodafors, 1935.
Mahogny samt textilklädd, stoppad sits. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.
Slitage, torrsprickor, lagningar.
Exposition Internationale de Paris 1937 Suede Guide Illustré, sid 59.
Tidskriften Form, nr 7 1937, sid 175.
Svenska stolar av Dan Gordon, sid 87.
Formgivna för Bredenberg Restaurang, Bredenbergs, Stockholm.