Rak form, rundade hörn. Rik dekor. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd ca 77, djup ca 33, höjd ca 130 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken/nagg. Senare bemålning. Mindre lagning. Ena dörren slagen/skev och går ej att stänga eller låsa.