VASER 2 st OCH SKÅL, Ann och Göran Wärff och Vicke Lindstrand, Kosta samt Nils Landberg, Orrefors .
Vas med slipad dekor. Signerad Kosta 47920 Wärff. Höjd 18 cm, 1970-tal.
Skål i underfångsteknik med rutnät i vitt mot röd fond. Signerad LH 1035 och stämpelmärkt LINDSTRAND KOSTA. 1950-tal.
Vas med underfång i rött. Signerad Orrefors Expo 1494 N Landberg. Formgiven 1950.
Bruksslitage. Repor. Skålen med smärre fotnagg.