GOLVUR, gustaviansk stil, urtavlan otydligt signerad samt daterad 1846.
Mörkbetsat trä. Svängd huv, rakt fodral med skuren dekor. Ljust bemålad urtavla med arabiska siffror. Längd ca 58 cm, djup ca 30 cm, höjd ca 175 cm.
Slitage. Märken, ifyllnader, sprickor. Urtavlan med färgbortfall. Ej funktionstestat.