Glasfiber samt plast. Fyrdelad fot med snurrfunktion. Fasta armlän som går runt ryggstödet utan att röra vid det. Ryggstödet signerat av formgivaren. Textilklädd sittkudde. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.
Slitage, skador, tröd snurrfunktion. Senare sittkudde.