KARMSTOL, barock, omkring 1700-talets första kvartal.
Ek. Delvis svarvade ben med kopplat benkryss. Snidad dekor av bl a växter. Klädd i gul plysch. Höjd 127, sitthöjd 50 cm.
Slitage. Förstärkt. Något rank. Något fläckig klädsel.