SPECERIHYLLA, flintgods, Gunnar Nylund, Rörstrand, "Standard", 1930-40-tal.
12 skäppor/lådor glaserade i ljusblått och vitt med text för olika specerier. Stämplade KÖKSSERIEN STANDARD Rörstrand och olika modellnummer. Skäpporna placerade i träskåp. Höjd 38 cm, längd 37 cm.
Senare skåp. En skäppa med lagning. Smärre glasyrkrakelyr.