Seu Chronologica de rebus scondiae, hoc est Sueciae, Daniae, Norvegiae atque una Islandiae, Gronlandiaeque tam ecclesiasticis quam politicis. "Det förhärligade Skandinavien", del I-XV bundna i två volymer. Troligen samtida helband med präglad förgylld ryggdekor. Folio.
Skador. Fläckar. Slitage. Saknar kopparstick med porträtt av författaren. Ej genomgångna.
Johannes Messenius född ca 1579 i V Stenby Socken, Motala död 1636 i Uleåborg. Han var författare, dramatiker och historiker.