Koppar, invändigt förgyllda, stämplade Anders Jonas Björkman, Stockholm, 1832. Bägare med konande form, fot med knäckar, invändig förgyllning, bladdekor och monogramgravyr. Stämplad Nils Grubb, Hudiksvall, 1770.
Bruksslitage. Slitage på förgyllningen. På bägaren mindre bucklor och repor. På kopparna sprickor, bortfall av kantdelar och större bucklor.