TAKLAMPA, art déco, 1900-talets första hälft. Höjd 62 cm.
Kromad stomme med svärtad dekor. Tre ljuspunkter, kupor av glas. Diameter 38 cm.
Ej funktionstestad. Slitage, repor och märken. Kupor med mindre nagg.