FÅTÖLJER, så kallade "Emmafåtöljer", Nyrokoko, 1800-talets slut.
Fast stoppad klädsel med djuphäftad rygg, på svängda ben med hjultrissor.
Slitage, repor och märken. Mindre missfärgning. Mindre renovering.